Пол Юнгельс. Оцінка сімей (маток).

Життєздатність бджіл

Пояснення.

З генетичної точки зору, в ідеалі хотілося б бути в змозі провести зв’язок кожної сім’ї  між зараженням одним або декількома захворюваннями і  низькою життєздатностю бджолиних сімей . На практиці ці дві функції в значній мірі пов’язані між собою. Встановлено, що бджоли з низькою життєздатністью – страждають від хвороб під час критичних фаз річного розвитку. Так, наприклад, навесні коли зимувалі бджоли змінюються молодими. Також під час літнього нарощування, бувають ознаки підвищеної схильності до вірусних захворювань (повільний або гострий вірусний параліч). Як правило, це втрата життєздатності може бути розпізнана за допомогою раптового падіння сили сімей між весняним взятком та літнім. З причин поки невідомих, є ймовірно, цілий ряд взаємозалежних чинників, які  варто більш ретельно дослідити.

В даний час відомо, що необроблені сім’ї, дуже мало, або взагалі просідають не від самого кліща, а від вірусних хвороб які він переносить.

Оцінка.

Проводиться оцінка взаємозв’язку між ступенем площі поверхні гнізда розплоду і кількістю бджоли, беручи до уваги тривалість життя бджіл. Крім того, враховується здатність відновлення сили сім’ї  після інтенсивного взятку.  Якщо при нормальних умовах, сім’я  має ознаки захворювання, вона опускається в низ по рейтингу.

Мета селективного заводчика

Мета зрозуміла. Що шукати в популяції дорослих бджіл без найменших ознак хвороби!

Нинішня ситуація.

Мета, здається, була досягнута для всіх захворювань, пов’язаних з весняним розвитком і незначними зимовими втратами. Мета не допустити до розмноження ті сім’ї,  які схильні до захворювань.

2) Життєздатність розплоду.

Пояснення.

Має бути компактне гніздо з щільним здоровим розплодом. Строкатий розплід з великою ймовірністю може вказувати як на хворобу розплоду так і на захворювання матки.

У першому ряду всіх видимих захворювань розплоду це аскосфероз, (грибкове захворювання, крейдяний розплід).

Мішотчатий розплід (вірусне захворювання) також іноді з’являється.

Умови, які призводять до появи патологій розплоду є такими ж, як і для дорослих бджіл (див 1). Так, наприклад сприяє зараженню сімей, повернення холодів або через брак їжі в березні або квітні чи знову ж таки за присутності певних стресових факторів (варроатозом..)

Печатний розплід з порожніми чарунками є не тільки результатом хвороби розплоду. Точно такі ж симптоми можуть спостерігатися у випадках близькоспорідненого спарювання. Інбридинг також несе відповідальність за  літальні фактори, які були описані, але які важко визначити. Оскільки необхідно розрізняти походження прогалин в розплоді. В нашому випадку, завдяки контрольованому спаровуванню та достовірно знаючи родовід матки ми можемо точно знати степінь інбридингу.

Проблема виникає з великої зараженості варроатозом. Тест на чищення чарунок з пошкодженим розплодом є одним з найбільш надійних критеріїв відбору. Отже вароа слід брати до уваги при оцінці життєздатності розплоду особливо в кінці активного сезону.

Оцінка.

 Життєздатність розплоду оцінюється в весняно-літній період в періоди максимального нарощування. Кращий рейтинг дається, якщо виводок вільний від хвороби навіть під час критичних фаз. Сама низька оцінка ставиться, якщо при сприятливих умовах та за присутності взятку виявляються різного роду дефекти розплоду.

Мета селекціонера заводчика.

Що стосується пункту 1, життєздатність бджіл, в сім’ї  мають бути здорові бджоли які чистять найбільший відсоток чарунок які постраждали від шкідливих організмів, таких як варроа та ін.

Нинішня ситуація.

На сьогодні бджоли Бакфаст в основному мають вищу середнього стійкість до різних захворювань розплоду, та ще є над чим працювати.

3) М’якість / агресія

Пояснення.

Бакфаст, це доволі лагідні бджоли що дозволяє працювати з ними без захисної сітки, також дає змогу обслужити більшу кількість бджолиних сімей за певний проміжок часу. Однак виникає питання: чи не втрачають занадто лагідні бджоли інші свої корисні властивості, до прикладу захист від паразитів, таких як вароа. Ряд науковців припускають, що дуже велика м’якість приводить до абсолютно пасивного відношенню до кліща.  Однак це досі не було достовірно доказано.

Саме з цієї причини в останні роки в Європі мета селекції була переглянута таким чином, що замість того, щоб шукати крайню лагідність незалежно від сезону,  в сторону середньої, яка би дозволяла відносно швидкі маніпуляції з сім’єю. З іншого боку не можна допускати до розмноження ті сім’ї, бджоли яких переслідують людей та тварин.

Слід пам’ятати також, що в одній і тій же сім’ї захисні реакції значно коливаються в залежності від пори року, наявності взятку, часу доби.

Бджоли Бакфаст доволі миролюбні, кліща вароа в їхніх сім’ях не більше ніж в інших породах, тож більшу агресивність допускати не варто, а потрібно тримати на сьогоднішньому рівні.

Оцінка.

Можливості для оцінки протягом року більш ніж достатньо. Початкові оцінки повинні бути зроблені під час цвітіння ріпаку. Також оцінки виставляються при кожному огляді, на протязі всього сезону. Найнижчі бали дають сім’ям, бджоли яких при знятті дашка з вулика, хвилюються, викучуються з верху на рамки, реагують на різкі рухи підчас роботи з ними, масово злітають, жалять. Коротше кажучи, якщо Сім’я  може бути швидко  без захисної сітки, та диму оглянута під час цвітіння ріпаку, а також далі на протязі літа немає проблем заглянути до неї з ранку, вечері чи холодну погоду. Їй ставиться найвищий бал.

Мета селекціонера заводчика.

М’якість має бути такою, щоб мати змогу працювати з сім’єю у будь яку пору року. Влітку в гарну погоду, вона повинна бути взагалі забезпечена, та давати можливість оглядати себе без диму та захисного одягу.

4 Схильність до роїння.

Ніякі властивості бджіл так не міняються від року в рік, та від зміни місцевості, як роїння та медпродуктивність. Також схильність до роїння в великій мірі залежить від об’єму вулика та методу пасічникування.

Оцінка.

Оцінюються сім’ї з минулорічними матками, достовірні оцінки можуть бути тільки в «ройові» роки. Якщо в рік коли роїв взагалі мало, а сім’я яку оцінюємо має ознаки роїння, вона отримує найнижчу оцінку, подальша робота з нею припиняється.     

В Бакфаста взагалі то мають бути оцінки «добре» якщо сім’я закладає невелику кількість маточників, а інших ознак того що вона в ройовому і не видно, після одно чи дворазового обривання маточників, виходить з ройового стану. Або може бути «дуже добре» це коли взагалі немає ознак роїння.

 Мета селекціонера заводчика.

Подолати зовсім інстинкт розмноження (роїння) не природно та і мабуть не можливо. Мета полягає в отримані бджолиних сімей які не входять в ройовий стан, а той відсоток який має таке бажання, легко з нього виводиться.

5 Плодовитість, сила сім’ї.

Кількість чарунок з розплодом та щільність (компактність) гнізда, залежить як від яйценосності матки так і в не меншій мірі і від схильності бджіл сім’ї до утримання такого гнізда.

Оцінка.

Площа поверхні, яку займає розплід слід оцінювати так: кількість рамок з розплодом та площа яку він займає на кожній рамці (компактність гнізда). Максимальна оцінка надається сім’ям які мають в Травні-Червні біля 10 даданівських рамок розплоду з малою кількістю меду на цих рамках. Тривалість часу коли в гнізді максимальна кількість розплоду теж оцінюється, та дається остаточна оцінка.

 Мета селекціонера заводчика

 Мова йде про пошук компромісу між адекватним коефіцієнтом народжуваності і рядом інших чинників: головним чином, довговічність бджіл, кількість розплоду та компактність гнізда.

 Нинішня ситуація.

 Бакфаст матки можна сказати, дуже плодовиті. Тільки італо-американська бджола перевершує її в цьому, але має більш коротку тривалість життя.

 6)  Медовий взяток.

Пояснення.

 Максимальні взятки є результатом балансу всіх елементів, від виходу нектару, до запечатання готового меду в надставках. Це кількість медоносів та сприятливі погодні умов Заводчик не може просто вести відбір на саму продуктивність, яка занадто складна. Тому необхідно покладатися на непрямі показники, описані вище: стійкість до хвороб, тривалості життя, життєздатність, плодючість і небажання роїтися. До цих якостей можуть бути додані інші, які важко визначити або виміряти. Це старанність та завзяття у пошуках корму, (запах і орієнтація), дальність польоту, поділ праці у вулику. Саме ці риси, які в кінцевому підсумку роблять різницю в медозборі.

 Оцінка

 Вкрай важливо, щоб довкілля і клімат були сприятливі, так що сукупность факторів, що впливають на принос нектару мають бути враховані при оцінці. Цілком можна виміряти точно кількість меду. Але це ні в якому разі не можна порівнювати показники між різними пасіками, тому що умови для медозбору на тих пасіках можуть доволі сильно різнитись навіть якщо відстань між ними всього декілька кілометрів. Найкраще порівнювати сім’ї на одній пасіці відносно сім’ї «рекордистки».  

Для оцінки найкраще створити точок з генетично однорідними сім’ями в кількості 30-40. Особливо цікаво якщо таких груп декілька в різних кліматичних умовах.

Сім’ї які по медозбору близько до рекордистки отримують вищі бали, середні то і бали середні, решта низькі.

Оцінка дається для кожного медозбору.

 Мета селекціонера заводчика.

 Щоб пасічники мали рівні за розвитком, високопродуктивні сім’ї, з великою масою бджоли, та легко керувати щоб не допустити роїння. Щоб сім’ї працювали як на ранніх так і пізніх взятках як найкраще.

 Нинішня ситуація.

 В усьому світі бджоли Бакфаст показали себе як найбільш продуктивна порода. Це підтверджується тим, що більшість професійних бджолярів з усіх континентів перейшли на ню.

 7) Будування перемичок.

 Пояснення.

 Схильність до будування перемичок має свій початок в природі. У сучасних методах пасічникування це тільки ускладнює роботу бджоляра. Це не дуже вдалу “особливість” можна досить легко усунути за допомогою традиційного відбору. Але вона повертається так само швидко при послідуючих схрещуваннях або  при не контрольованому заплідненні. Звичайно якщо у вулику мало місця, до того ж в природі не поганий взяток, бджоли застроять все що тільки можна.

 Оцінка.

 Ця оцінка не може бути вірно зроблена під час сильного медозбору. Та все ж, максимальна оцінка дається сім’ям, які навіть під час сильного медозбору практично не будують перемичок між рамками та корпусами.

З іншого боку, сім’ї котрі будують при слабкому взятку та при достатньому просторі у вулику отримують найнижчий бал.

 Мета селективного заводчика.

 Мають бути сім’ї  які майже не будують перемичок між рамками та медовими надставками, це дає можливість більш швидко працювати з ними, та менше давити бджоли.

 Нинішня ситуація

  Бакфаст це єдина раса бджіл, для яких програма відбору була реалізована, що враховує цю характеристику.

 8) Прополіс

пояснення

 Всім відомо, що прополіс у вулику діє як антибактеріальний засіб, тому певна його кількість бджолам потрібна стерилізації стінок та й самого повітря, також щоб усувати щілини створюючи цим сприятливий мікроклімат у вулику.   довгими-стаєр, щоб зберегти ту ж середовище проживання протягом декількох років. Однак через свою липкість та здатність сильно склеювати рамки, особливо коли його занадто, є перешкодою при обстеженні сімей. Більш того важко позбутися плям на одязі. Поведінка бджіл в збиральні прополісу значно варіює. Деякі породи, такі як анатолійська і кавказька приносять у великих кількостях протягом усього року. Інші, такі як чорна бджоли збирають багато, але в кінці сезону. Бджоли Carniolan використовує чисті прополіс протягом літа, суміш прополісу і воску восени.

 оцінка

 Сім’ї , які прополісують в великій кількості літом серпень включно, мають низький бал. В міру посилюється в вересні / жовтні, коли йде до зими, високий бал.

 Мета селекціонера заводчика.

 Придушення цього інстинкту було б штучним і, ймовірно, шкідливі для бджіл. Навесні ідеальні сім’ї  приберуть надлишки прополісу.

 Нинішня ситуація

  Бакфаст в даний час єдина порода бджіл, для яких застосовується програма відбору, яка враховує цю характеристику.

 9) Зимівля.

 Пояснення.

 Ми здійснюємо заміну маток в наших виробничих колоній кожен рік. Однак у всіх сім’ях  рейтингом вище середнього зберігаєм матку для зимівлі. Хід цієї зимівлі і подальше весняне нарощування є важливими критеріями відбору. Після оцінки зимівлі відбираються матки для подальшої селекції.

 Оцінка.

 Оскільки всі наші вулики ідентичні вони мають мати однакову кількість корму, та приблизно однакову кількість бджоли.

Звичайно, кандидати на подальше розмноження розглядаються з найбільшою увагою. Навесні, рівень нарощуванням оцінюється шляхом порівняння міцності сімей. Також бракуються сім’ї в котрих занадто ранній розплід.

Мета селективного заводчика

Відбирати для розмноження сім’ї які вчасно припиняють яйцекладку восени, гарно зимують, та до першого обльоту не мають розплоду. Але мають бути готові в кінці квітня до медозбору, і це без будь-якої стимуляції або посилення.

 10) Варроа

Пояснення.

 Вибір бджоли більш терпимої до варроа все ще перебуває на початковій стадії. Рік за роком фундаментальні дослідження цього паразита приносить нам нові знання. Працює багато програм для виведення варотолерантних бджіл, відшукуються вже стійкі до вароа бджоли, такі як Приморська, Елгон та інші.

 Оцінка

 Виставляємо оцінки в залежності від осипу кліща після літньої та осінньої обробки. Також оцінюємо здатність бджіл до санітарно-гігієнічної очистки чарунок з пошкодженим розплодом, в цьому випадку ставиться не оцінка, а відсоток не очищених чарунок через 24 години після їх пошкодження.

Також варто звертати увагу, відмітити сім’ї в яких осип не малий але немає вторинних ознак вірусних захворювань бджіл та розплоду. 

 Мета селективного заводчика

 Без сумнівів. Ми повинні досягти того щоб мати продуктивні сім’ї, які підтримують себе без найменшого лікування або інших якихось маніпуляцій з ними.

На закінчення.

 За допомогою цих десяти пунктів ми сподіваємося, що внесли свій внесок у краще розуміння того, що мається на увазі під селекцією в бджільництві. Однак відмінності між теорією і практикою неминучі. Ми повинні розуміти це. Відбір в бджолосімей є складним і часто неясним, та лякає непосвячених. Та якщо ретельно вести весь час оцінку, з часом стає все більш зрозумілим на що потрібно звертати увагу. На практиці чим більше ми намагаємось зрозуміти взаємозв’язок всіх чинників які впливають на ту чи іншу поведінку бджіл, тим більш складною стає справа. Не потрібно цього боятись, запевняємо що така ситуація у всіх хто займається селекцією бджіл. Навпаки потрібно з насторогою відноситись до тих людей котрі запевняють що все знають, та впевненні в результатах які отримають у цій справі

Оцінка публікації
Оцініть цей допис
[Total: 5 Average: 5]
сподобалось - поділіться

3 Відповісти на “Пол Юнгельс. Оцінка сімей (маток).”

  1. Наюлюбленіша характеристика така як миролюбність надає суттєву перевагу бджолам бакфаст.
    Також вони добре працюють на пізніх взятках і мають можливість після цього нароститись на зиму, в той час як інші бджоли після пізнього взятку можуть просісти.
    В теперішніх умовах посівів соняшника в різні терміни, особливо на півдні України, Бакфаст може добре на таких медоносах спрацювати і сім’я після цього має здатність добре підготуватись до зими. (можливо відпаде потреба пасічникам з півдня кожного року купувати пакети…

  2. Рекомендую Вам качественную пасеку, на которой заказываю большой ассортимент продукции как для себя таки для своих родных.
    Делают все отменно, консультации по важным вопросам дают. Одним словом молодцы.
    Вот их сайт где я заказывал продукцию – https://med-na-dom.com/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *