Як я розумію та веду селекцію бджіл Бакфаст

Хочу написати як я розумію та веду селекцію бджіл Бакфаст.

Як я розумію, та веду селекцію бджіл Бакфаст
Юрій Вальчук

На сьогодні в Україні немає проблеми з контрольованим паруванням бджолиних маток, є вже не малий досвід роботи з Бакфастом, відкривши вулик, вже за хвилину можу зрозуміти чи в ньому Бакфаст, та наскільки він хороший. Також я зрозумів як можна не загубити корисних для нас властивостей племінних маток, а по можливості і поліпшити їх. Пол Юнгельс доступно та зрозуміло описав на що звертати увагу при відборі материнських сімей, та і батьківських теж. Взявши за основу цю його працю ми можемо мати гарних бджіл, нічим не гірших ніж за кордоном. Поділюсь тут своїми думками, та своєю практикою.

Як відбираю племінну матку бакфаст ?

В Україну завозиться багато маток з Європи, є як з достовірно відомим родоводом, так і з сірим родоводом, як добрі так і не дуже. З кращих я відбираю найкращі, в яких дочки також показують стабільно рівний, вище середнього результат. Вивожу від них маток, або якщо матка не моя, купую десяток неплідок, осіменяю, дивлюся на всю групу, якщо вона в цілому відповідає всім критеріям Бакфаста, відбираю з них дві найкращих, та вивожу від них по десятку маток. По тих матках вже видно котра стає племінною.

Я розумію що назвати це селекцією можна з великою натяжкою, до того ж далеко не завжди є навіть десять маток, бувало і шість.

Допомога колег

В ідеалі племінна відбирається з сорока бджолиних маток. Та якщо згадати з чого розпочинав, то виходить що не так вже і погано. Та навіть так виходить багато роботи, одному справитись важко, а якщо ще взяти роботу з батьківськими сім’ями, то взагалі майже не можливо вести кілька ліній. Та на щастя є колеги, які беруть на себе частину роботи. Роблять точки з маток сестер, хто десять, а хто і двадцять сімей, та доглядають за ними, відбирають від найкращих сімей трутня, та привозять мені на пасіку. Коли вони міняють в себе лінію, то ті кращі матки відають мені. В мене трутень вже облітується в облітних верандах. Думаю що мої матки доволі не погані завдяки роботі з трутневими сім’ями. Виходив я з того що добра сім’я має тільки добру матку, поганою сім’я може бути тому що не добра матка або трутень який її покрив, або одне і друге разом взяте. Так що в зразковій сім’ї як правило генетично ціна матка, і так як в трутня немає батька, трутень від неї якнайкраще підходить для інструментального осіменіння.

Відбір трутня для інструментального осіменіння

Ще хочу поділитися своїми думками про ізоляцію трутня, в фільмі Сюзан Кобей є момент коли вона відбирає трутня на прилітній дошці, з цього я зробив висновок, що трутні зазвичай між пасіками не мігрують. Зробив експеримент, випустив трутня Кордован посеред нуклеусного точка, він розлетівся на 20 метрів, одного знайшов через дві неділі 25 метрів від того місця де їх висипав. Після цього я став робити окремі точки з матками сестрами, що сильно полегшило мені роботу. І ще про лінії які найкраще підходять на батьківські сім’ї. Я думаю що це інберні лінії, які знаходяться на межі рецесії. Такі як В100КАА зараз в мене є В81VYP. Чому? Тому що вони супер стабільні, практично в них відібрано найкраще з В135-72TR. Я ще поки не можу пояснити якось більш науково, та практика показує що все так і є.

Як вести племінну роботу, один з варіантів

І на останок. Як в себе на пасіці, будь якому бджоляру вести племінну роботу на сучасному рівні. На приклад є у Вас матка з гарним відомим родоводом, на мою думку не обов’язково щоб вона була вже така вся супер. Поясню чому. В бджіл спадковість дуже складна та важко передбачувана річ, та якщо виходити з того що всі предки як її, так і трутнів якими вона осіменилась, пройшли жорсткий відбір, то з її потомства якась частина маток має бути придатна для подальшої селекції. Потрібно вивести від неї неплідних маток 10-20 штук, та відправити оператору ШО або на ізольований облітник, далі вже просто відбір кращих з них. Найкращий варіант, це коли оператор живе поблизу. В цьому випадку можна з кооперуватися, та спільно вести селекцію, робити в себе батьківські групи.

Юрій Вальчук. 

Якщо ви маєте цікаву публікацію на тему бджільництва, надішліть їі нам, додайте внизу в поле коментарі.

Оцінка публікації
Оцініть цей допис
[Total: 8 Average: 4.6]
сподобалось - поділіться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *